DaBuLu

“Samimi Münafık”

Posted in Ali Şeriati by yazikalir on 16 Ağustos 2009

Hem solcu aydınları hem de sağcı dindarları sıkıntıya sokan, işte düşünce ile davranış ya da dünya görüşü ile hayat arasındaki bu tezattır. Kendilerini  bu tezattan inkar etmek suretiyle kurtarmak için yüzlerce felsefî ve kelamî  yorum ve açıklama  yapmalarına rağmen bunu başaramazlar.

Bu, yeni bir çift kişililik yani kültürümüzün zengin ifadeli terimiyle “nifak”tır. Varlıksal ve genellikle de kendinden habersiz bir nifak.

Herkesin bildiği ve özellikle İslâm tarihinde tanınan yaygın nifak, bir kimsenin içi ile dışı veya varlığı ile görünümü arasındaki ikiliktir. Bu nifak kalpte olan ile dile getirilen arasındaki farklılıktır. Münafık, içinde imanı olmadığı halde menfati gereği imandan söz eden ve kendisini mümin gösteren kimsedir. Fakat varlıksal ihlasa ulaşmış, tek boyutlu, her bakımdan olgunlaşmış ve sonuç olarak iman ve amel ya da düşünce ve davranış birliğine kavuşmuş olan müstesna insanlar dışında hemen hemen az çok herkesin düştüğü yeni nifak, kişinin her ikisinde de samimi olduğu iki varlıksal boyut arasındaki nifaktır. Yani samimi münafık! Fikrî bakımdan maddeci ahlakî bakımdan  maneviyatçı ya da tam tersine fikrî bakımdan maneviyatçı, ahlakî bakımdan maddeci olan bir kimse.

Ali Şeriati/İnsan, s;151, Fecr Yayınları

Reklamlar
Tagged with: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: